Головна » Дача, сад, город » Як вирощувати спаржу: основи процесу

Як вирощувати спаржу: основи процесу

Як росте спаржа

від Борислав
Як росте спаржа

Спаржа, також відома як аспарагус, є давньою культурою, яку вирощують уже багато століть. Однак для багатьох вона залишається загадковою як з точки зору смакових якостей, так і агротехніки вирощування. В Україні попит на спаржу постійно зростає, тож ми вирішили розповісти про цю культуру та відповісти на головне запитання: чи можна виростити спаржу без професійних навичок і досвіду? У цій статті ми детально розглянемо, що таке спаржа, як її садити у відкритий ґрунт і як доглядати за нею, щоб отримати гарний урожай.

Що таке спаржа?

Для початку трохи теорії. Спаржа і спаржева квасоля – це абсолютно різні рослини, не плутайте їх! Існують сотні видів спаржі, але тільки деякі з них їстівні, більшість же вирощують у декоративних цілях. Ми будемо говорити про спаржу звичайну, яку можна побачити в супермаркетах або спробувати виростити самостійно.

Спаржа буває білою і зеленою, також можна знайти і фіолетову.

Усі ці види мають свої відмінності, які впливають на смакові якості та вартість продукту. Наприклад, біла спаржа Аржентельська має більш м’який смак порівняно з фіолетовою. Під час термічної обробки колір фіолетової спаржі змінюється на зеленуватий. Ви можете вибрати бажаний сорт і експериментувати з вирощуванням, яке буде довгим і трудомістким процесом. Вирощування спаржі вимагає значних зусиль і не завжди гарантує очікуваний результат.

Як виростити спаржу вдома з насіння?

Переходимо до практики. Насіннєвий спосіб вирощування спаржі далеко не ідеальний, оскільки насіння погано проростає у відкритому ґрунті. Для успішного проростання насіння потрібна висока температура ґрунту і повітря, тому його сіють тільки влітку або наприкінці травня. Для найкращої схожості насіння замочують або пророщують. У першому випадку сходи з’являються через 1.5-2 тижні, у другому – через тиждень. При пророщуванні насіння тримають у марлі в теплому приміщенні протягом 5-7 днів.

Коли з’являються перші паростки, їх висаджують у заздалегідь підготовлені сонячні грядки з родючим пухким ґрунтом, збагаченим гноєм або компостом (5-10 літрів на квадратний метр).

Перед посадкою ділянку перекопають, а насіння висаджують на глибину кількох сантиметрів з інтервалом 5-10 см. Якщо після посадки погода похолодала, грядки накривають захисним матеріалом.

Після появи сіянців їх проріджують, видаляючи слабкі екземпляри. На початку літа рослини підживлюють мінеральними добривами (аміачною селітрою, сечовиною або настоєм коров’яку). Перед зимівлею спаржу обрізають, залишаючи пагони завдовжки 10 см, і вкривають торфом, ялиновим гіллям або землею для захисту від морозу.

Як правильно вирощувати спаржу розсадним і вегетативним способами?

Існує кілька способів вирощування спаржі.

  • Вегетативний спосіб полягає в поділі дорослого куща і пересадці його частин. Важливо, щоб кожна частина мала хоча б один здоровий пагін. Висадку проводять на глибину 8-10 см. Ділення слід проводити швидко, щоб уникнути засихання рослин.
  • Розсадний спосіб підходить для початківців і дає можливість отримати повноцінні рослини швидше. Насіння замочують, пророщують і висаджують у торф’яні горщики або пластикові стаканчики на початку або в середині весни. Для посадки використовують готовий субстрат або суміш торфу, землі, перегною і піску. Насіння висаджують на глибину 1-2 см, а перші паростки з’являються через тиждень-півтора.

Догляд за розсадою включає рівномірне живлення сонячною енергією, акуратний полив і розпушування землі. Перед висадкою у відкритий ґрунт розсаду загартовують.

Як доглядати за спаржею на городі?

Для успішного вирощування спаржі важливий правильний полив, що підтримує легку вологість ґрунту. При нестачі вологи спаржа стає гіркою і волокнистою. Ґрунт регулярно розпушують, працюючи обережно, щоб не пошкодити коріння.

Спаржа – теплолюбна культура, тому її висаджують на сонячних ділянках з нейтральною кислотністю ґрунту. Грядки мають бути високими, щоб уникнути застою води. Протягом усього періоду вирощування спаржа потребує підживлення. Влітку використовують пташиний послід, а восени – мінеральні добрива.

Перед посадкою врахуйте, що на всіх етапах вирощування ви будете стикатися з хворобами і шкідниками. Серед них сіра пліснява, личинки хрущів, совки і попелиці. Найнебезпечнішими є спаржевий листоїд і спаржева муха. Для боротьби з листоїдом використовують інсектициди, такі як Фітоверм. Спаржева муха завдає серйозної шкоди, і при масовому ураженні може знадобитися видалення заражених рослин.

Навесні спаржа часто підмерзає через різкі стрибки температури, тому необхідно вжити відповідних заходів захисту. Урожай збирають тільки на третій рік вирощування, що вимагає двох років наполегливої праці.

Висновок

Вирощування спаржі в Україні можливе, але вимагає значних зусиль і знань. Цей процес включає вибір правильного місця, регулярні підживлення, захист від шкідників і несприятливих погодних умов. З правильним підходом ви зможете отримати гарний врожай і насолоджуватися смачною і корисною спаржею, вирощеною своїми руками.

Рекомендації щодо приготування спаржі

Спаржа користується популярністю в кухнях багатьох народів, і рецептів приготування страв із неї безліч.

Найпростіший спосіб – тушкувати спаржу у вершковому маслі з додаванням легкого соусу та приготувати спаржу на сковороді. Ви можете експериментувати з різними інгредієнтами, наприклад, додати лимонний сік, часник або пармезан для більш насиченого смаку.

Спаржа також чудово поєднується з іншими овочами, наприклад, помідорами чи грибами, що дозволяє створювати цікаві та різноманітні страви. Не бійтеся пробувати нові рецепти та знаходити свої улюблені поєднання!

Схожі публікації
Залишити коментар