Блохи – одні з найбільш докучливих шкідників, з якими доводиться боротися вдома. Розбираємося разом з експертом із дезінсекції, як позбутися цих комах.
Цих дрібних комах найчастіше згадують, коли йдеться про домашніх тварин. Але основна проблема в тому, що блохи не обмежуються шерстю тварин і залюбки продовжують освоювати квартиру або будинок, навіть якщо улюбленця вже вимито та оброблено спеціальними ветеринарними препаратами. З’ясували, як знищити бліх і запобігти їхній появі у квартирі.
Звідки беруться блохи в квартирі
Блохи потрапляють у приміщення:
- на тваринах;
- на взутті та верхньому одязі;
- з підвалів і горищ;
- через вентиляцію від сусідів.
Насамперед, блохи воліють ховатися в шерсті котів і собак, там же вони відкладають яйця і п’ють кров вихованця. Тож найпростіший шлях потрапляння в будинок – на шерсті вихованців або на одязі господаря.
Комахи становлять небезпеку для здоров’я і тварин, і людини, і йдеться не тільки про дискомфорт від хворобливих укусів. Блохи можуть бути переносниками сальмонельозу, який потрапляє до них від підвальних щурів і мишей.
Де живуть блохи
Тільки 5% бліх потрапляють у будинок, будучи дорослими комахами. 95% – це принесені на підошвах взуття і з тваринами личинки. У квартирі вони можуть оселитися в м’яких меблях, матрацах і килимах. Не всі види бліх залишаються у квартирі, будучи принесеними з вулиці, – особливо якщо в приміщенні дотримуються гігієнічних заходів і проводиться вологе прибирання. Часто першими ознаками появи бліх стають маленькі сверблячі червоні точки на руках і ногах, які людина виявляє вранці: комахи особливо активні в нічний час. Укуси бліх дуже болючі й не помітити їх важко.
Комахи віддають перевагу теплому клімату та високій вологості. Ідеальний діапазон температур – 23-33 °C. Тому часто місцем проживання бліх стають опалювальні підвали, особливо якщо в трубах є протікання (або вода потрапляє через цокольні вікна). Життєвий цикл блохи залежить від навколишнього середовища. Коли умови сприятливі, доросла комаха живе 18-21 день, але личинки бліх можуть залишатися в сплячці кілька місяців, чекаючи сприятливих умов для зростання. У холодну пору року самка відкладає яйця приблизно раз на місяць, у теплу – кожні два-чотири дні.
Блохи обирають для розмноження затишні місця, такі як шафи, побутове сміття, м’які іграшки, щілини за плінтусами або у підлозі. Дорослу комаху завдовжки 2-2,5 мм можна помітити неозброєним оком. До того ж блоха пересувається стрибками, тому ви не сплутаєте її з мошками або мурахами. Набагато складніше йдуть справи з яйцями бліх, які схожі на дрібні чорні цяточки і майже невиразні на темних поверхнях.
Як позбутися бліх у квартирі
Комахи не потребують особливих умов для відкладання яєць, таких як постійна темрява або висока вологість – самки відкладають потомство майже всюди. Тому боротьба з блохами вимагає комплексного підходу. Чим швидше ви почнете усувати паразитів, тим більше шансів на успішне їх повне виведення.
Якщо у квартирі є тварини, їм потрібно приділити увагу насамперед. Можна звернутися за консультацією до ветеринара, вимити вихованця спеціальним шампунем від бліх, капнути на холку спеціальні препарати.
Коли блохи виявлені, необхідно зняти і випрати при високій температурі постільну білизну, чохли, покривала і штори, – будь-який текстиль, де могли розміститися личинки комах. Головний ворог паразитів – висока температура і мило. Ідеально, якщо є можливість пройтися відпарювачем по м’яких меблях, плінтусах і підлозі квартири. Верхній одяг краще здати в хімчистку, кімнати ретельно пропилососити (бажано, щоб мішок для пилу був знімним і його можна викинути відразу після прибирання).
Народні та професійні засоби від бліх у будинку
1. Полин і пижмо
Свіжозірвані ароматні трави розкладають по підлозі, біля дверей і по периметру квартири. Блох відлякує їхній запах, але рослини не допоможуть позбутися вже наявних личинок.
2. Кедрова стружка
У зоомагазинах продаються деревні наповнювачі для туалетів домашніх тварин. Для деяких з них використовують кедрову тирсу, яка має впізнаваний ялиновий запах і відлякує комах.
3. Лимонні кірки
Підійде шкірка більшості цитрусових, можна взяти апельсини або грейпфрути. Ефірна олія з яскравим запахом відлякує комах, але вона також неприємна і для більшості домашніх тварин.
4. Пивні дріжджі та часник
Дві-три столові ложки дріжджів змішують з подрібненим часником і розкладають невеликими порціями по квартирі. Спробуйте залити часник водою і окропити рідиною приміщення. Враховуйте, що специфічний запах зберігається досить довго.
5. Сіль, сода, нашатир
Побутові засоби для дезінфекції підходять для ретельного прибирання квартири нарівні з милом. Водою з содою і сіллю потрібно протерти підлогу, стіни і м’які меблі. Не рекомендується використовувати розчин для купання тварин, оскільки на шкірі улюбленця можуть бути численні ранки від укусів бліх.
6. Прання і прибирання
Це обов’язковий захід щодо позбавлення від паразитів, але, на жаль, недостатньо ефективний. Навіть при ретельному прибиранні можуть залишатися живі личинки, які через місяць перетворяться на дорослих особин.
7. Магазинні засоби від бліх
Є як локальні, так і універсальні засоби, які допоможуть вивести не тільки бліх, а й більшість інших комах. Деякі аерозолі, порошки і гранули для домашнього використання небезпечні для улюбленців та їхніх господарів. Навіть дорослій людині краще розпилювати і розкладати їх у рукавичках і масці.
8. Професійна дезінсекція
Найефективніший метод – виклик фахівців із боротьби з комахами. Дезінсектор використовує теплову гармату або хімічні засоби. Перед приїздом служби меблі потрібно відсунути від стін, текстиль зняти, прибрати з відкритих поверхонь харчові та косметичні продукти, особисті речі.
9. Профілактика
Шерсть котів і собак, які бувають на вулиці, обов’язково потрібно обробляти від бліх, навіть якщо слідів їхньої присутності не видно у квартирі. У зоомагазині або ветеринарній аптеці продаються антиблошині нашийники для вихованців і краплі на холку. Ретельне очищення кутів, прання придверних килимків і текстилю – теж робочий захід профілактики. Обов’язково потрібно мити вуличне взуття і регулярно прати верхній одяг, ці прості дії убезпечать не тільки від комах, а й від інфекцій, які трапляються в громадських місцях і транспорті.
Висновок
Боротьба з блохами у квартирі потребує ретельного підходу та систематичності. Важливо не тільки знищити вже наявних дорослих комах, але й запобігти їхньому подальшому розмноженню. Використання народних та професійних засобів у поєднанні з регулярним прибиранням, обробкою тварин і профілактичними заходами допоможе ефективно вирішити проблему. Пам’ятайте, що своєчасні дії значно підвищують шанси на повне усунення бліх у будинку, забезпечуючи безпеку та комфорт вашої оселі.