Блохи – одні з найбільш докучливих шкідників, з якими доводиться боротися вдома. Розбираємося разом з експертом із дезінсекції, як позбутися цих комах
Цих дрібних комах найчастіше згадують, коли йдеться про домашніх тварин. Але основна проблема в тому, що блохи не обмежуються шерстю тварин і залюбки продовжують освоювати квартиру або будинок, навіть якщо улюбленця вже вимили та обробили спеціальними ветеринарними препаратами. З’ясували, як знищити бліх і запобігти їхній появі у квартирі.
Звідки беруться блохи в будинку
Блохи потрапляють у приміщення:
- на тваринах;
- на взутті та верхньому одязі;
- з підвалів і горищ;
- через вентиляцію від сусідів.
Насамперед, блохи вважають за краще ховатися в шерсті кішок і собак, там же вони відкладають яйця і п’ють кров вихованця. Тож найпростіший шлях потрапляння в будинок – на шерсті вихованців або на одязі господаря.
Але це не єдиний варіант. Часто від нашестя бліх страждають мешканці перших і останніх поверхів – комахи проникають до них через підвали й горища, а іноді ще й з будинковими мишами і щурами. Якщо комахи завелися у сусідів, велика ймовірність, що вони переберуться через вікна і вентиляцію.
Види бліх: які бувають блохи
За даними інтернет-порталу Pest World, у світі налічується близько 2 тис. видів бліх.
Найнебезпечніші для людини і тварин звичайні блохи (Pulicidae). Вони переслідують усіх теплокровних тварин і людину, бо харчуються кров’ю.
У сімействі Pulicidae налічується 190 видів і підвидів бліх. Блоха людини, котяча і собача, а також блохи гризунів можуть стати рознощиками інфекційних захворювань. Журнал Fantastic Pest Control пише, що блохи в будинку – переносники таких небезпечних інфекцій, як висипний тиф, туляремія, бубонна чума і хвороба котячих подряпин. Блохи переносять різні види стрічкових черв’яків між тваринами. Тому з ними потрібно боротися до повного знищення.
Де живуть блохи
Тільки 5% бліх потрапляють у будинок, будучи дорослими комахами. 95% – це принесені на підошвах взуття і з тваринами личинки. У квартирі вони можуть оселитися в м’яких меблях, матрацах і килимах. Не всі види бліх залишаються у квартирі, будучи принесеними з вулиці, – особливо якщо в приміщенні дотримуються гігієнічних заходів і проводиться вологе прибирання. Часто першими ознаками появи бліх стають маленькі сверблячі червоні точки на руках і ногах, які людина виявляє вранці: комахи особливо активні в нічний час. Укуси бліх дуже болючі й не помітити їх важко.
Комахи віддають перевагу теплому клімату та високій вологості. Ідеальний діапазон температур – 23-33 °C. Тому часто місцем проживання бліх стають опалювальні підвали, особливо якщо в трубах є протікання (або вода потрапляє через цокольні вікна). Життєвий цикл блохи залежить від навколишнього середовища. Коли умови сприятливі, доросла комаха живе 18-21 день, але личинки бліх можуть залишатися в сплячці кілька місяців, чекаючи сприятливих умов для зростання. У холодну пору року самка відкладає яйця приблизно раз на місяць, у теплу – кожні два-чотири дні.
Переважно, блохи віддають затишним місцям, розмножуються в шафах, у побутовому смітті, в м’яких іграшках, щілинах за плінтусом або в підлозі. Дорослу комаху завдовжки 2-2,5 мм можна помітити неозброєним оком. До того ж блоха пересувається стрибками, тому ви не сплутаєте її з мошками або мурахами. Набагато складніше йдуть справи з яйцями бліх, які схожі на дрібні чорні цяточки і майже невиразні на темних поверхнях.
Як позбутися бліх у будинку
Для відкладання яєць блохам не потрібні якісь особливі умови на кшталт постійної темряви або високої вологості – самки можуть залишати потомство всюди. Тому і боротьба з блохами передбачає комплексний підхід. Що швидше вжити заходів щодо усунення паразитів, то вищі шанси, що вийде повністю їх вивести.
Якщо у квартирі є тварини, їм потрібно приділити увагу насамперед. Можна звернутися за консультацією до ветеринара, вимити вихованця спеціальним шампунем від бліх, капнути на холку спеціальні препарати.
Коли блохи виявлені, необхідно зняти і випрати при високій температурі постільну білизну, чохли, покривала і штори, – будь-який текстиль, де могли розміститися личинки комах.
Народні та професійні засоби від бліх у будинку
1. Полин і пижмо
Свіжозірвані ароматні трави розкладають по підлозі, біля дверей і по периметру квартири. Блох відлякує їхній запах, але рослини не допоможуть позбутися вже наявних личинок.
2. Кедрова стружка
У зоомагазинах продаються деревні наповнювачі для туалетів домашніх тварин. Для деяких з них використовують кедрову тирсу, яка має впізнаваний ялиновий запах і відлякує комах.
3. Лимонні кірки
Підійде шкірка більшості цитрусових, можна взяти апельсини або грейпфрути. Ефірна олія з яскравим запахом відлякує комах, але вона також неприємна і для більшості домашніх тварин.
4. Пивні дріжджі та часник
Дві-три столові ложки дріжджів змішують із подрібненим часником і розкладають невеликими порціями у квартирі. Спробуйте залити часник водою і окропити рідиною приміщення. Враховуйте, що специфічний запах зберігається досить довго.
5. Сіль, сода, нашатир
Побутові засоби для дезінфекції підходять для ретельного прибирання квартири нарівні з милом. Водою з содою і сіллю потрібно протерти підлогу, стіни і м’які меблі. Не варто використовувати розчин для купання тварин: на шкірі вихованця може бути багато ранок від укусів бліх.
6. Прання і прибирання
Це обов’язковий захід щодо позбавлення від паразитів, але, на жаль, недостатньо ефективний. Навіть при ретельному прибиранні можуть залишатися живі личинки, через місяць вони перетворяться на дорослих особин.
7. Заморожування
Якщо є можливість покинути будинок на кілька годин узимку, можна залишити навстіж вікна. Дорослі блохи не залишаться в приміщенні за температури нижче -20 °C. Але при сильному морозі можливі пошкодження труб і техніки.
8. Магазинні засоби від бліх
Є як локальні, так і універсальні засоби, які допоможуть вивести не тільки бліх, а й більшість інших комах. Деякі аерозолі, порошки та гранули для домашнього використання небезпечні для улюбленців та їхніх господарів. Навіть дорослій людині краще розпилювати і розкладати їх у рукавичках і масці.
9. Професійна дезінсекція
10. Профілактика
Шерсть котів і собак, які бувають на вулиці, обов’язково потрібно обробляти від бліх, навіть якщо слідів їхньої присутності не видно у квартирі. У зоомагазині або ветеринарній аптеці продаються антиблошині нашийники для вихованців і краплі на холку. Ретельне очищення кутів, прання придверних килимків і текстилю – теж робочий захід профілактики. Обов’язково потрібно мити вуличне взуття і регулярно прати верхній одяг, ці прості дії убезпечать не тільки від комах, а й від інфекцій, які зустрічаються в громадських місцях і транспорті.
Висновок
У нашій статті ми розглянули 10 ефективних способів позбавлення від бліх у будинку. Ці шкідники можуть завдавати великого дискомфорту не тільки домашнім тваринам, а й людям, переносячи захворювання та викликаючи болючі укуси. Основними джерелами появи бліх у будинку є домашні тварини, взуття та одяг, а також сусіди або підвальні приміщення.
Для ефективного знищення бліх необхідний комплексний підхід. Найперше – це увага до домашніх тварин, їх регулярна обробка спеціальними засобами. Далі слід ретельно прибирати квартиру, використовуючи як народні методи (полин, пижмо, кедрова стружка, лимонні кірки, часник та пивні дріжджі), так і побутові засоби (сіль, сода, нашатир).
Прання та прибирання є обов’язковими заходами, але часто цього недостатньо. Використання професійних магазинних засобів та, за необхідності, виклик дезінсектора допоможе повністю позбутися шкідників. Не варто забувати і про профілактику: регулярна обробка шерсті тварин, очищення кутів, прання текстилю та обробка взуття значно зменшують ймовірність появи бліх у вашому домі.