Пропонуємо вашій увазі матеріал, в якому розповідаємо про найпопулярніші породи гусей серед фермерів України. У статті ви знайдете всі необхідні відомості про особливості утримання та розведення кожної породи, а також їх продуктивність.
Ця інформація буде корисною для всіх, хто планує займатися розведенням гусей у промислових масштабах.
Найкращі породи гусей
Найрентабельніші породи гусей в Україні:
- Холмогорська
- Велика сіра
- Ліндовська
- Легарт
- Італійська
- Мамут
- Ландська
- Тулузька
- Китайська
- Мулар
Кожна з вказаних порід має свої унікальні особливості, що впливають на продуктивність, кількість м’яса та пуху. Розглянемо ці породи більш детально.
1. Холмогорська порода
Ці гуси — одні з найбільших. Вони мають сіре, біле або плямисте оперення. Відмінною рисою породи є характерна горбинка на дзьобі та складка, що звисає на шиї. У добре відгодованих гусей помітні дві жирові складки на животі.
Холмогорські гуси відрізняються спокійним та дружелюбним характером. Фермери цінують їх за невибагливість у догляді та сильний імунітет. Вони невибагливі до їжі, харчуються зеленню, коренеплодами, сіном та комбікормом.
Ця порода належить до м’ясних. Жива вага дорослого гусака становить 10-11 кг, гуски — 7-8 кг. При інтенсивному годуванні вже на 60-65 день можна отримати птицю забійного віку.
2. Велика сіра порода
Ці великі птахи мають темно-сіре оперення зі світлими проміжками на грудях та в нижній частині тіла. Вони вважаються зразком місцевої породи гусей в Україні.
Характер у великої сірої породи норовливий, стадний. Вони відзначаються стійкістю до хвороб і добре пристосовані до змін клімату. Навесні та влітку вони споживають соковиті зелені корми, восени та взимку — силос з бобових і злакових, вітамінізований комбікорм.
Велика сіра порода належить до м’ясних. Жива вага дорослого гусака становить 7-9,5 кг, гуски — 6-6,5 кг. Птахи готові до забою вже через 5-6 місяців після народження. Якщо до жовтня-листопада птах не набирає вагу, його залишають на наступний рік.
3. Ліндовська порода
Якщо ви шукаєте інформацію про те, які породи гусей краще розводити в нашій країні, зверніть увагу на ліндовську породу. Ці гуси мають біле оперення, масивне тіло та велику голову з характерною шишкою.
Ліндовські гуси відрізняються спокійним і дружелюбним характером. Вони зручні в утриманні, оскільки легко переносять різкі перепади температур. У харчуванні невибагливі, споживають зерно, сіно, коренеплоди та вітамінізовані комбікорми.
Ця порода цінується як м’ясо-яєчна. Жива вага дорослого гусака становить 9 кг, гуски — до 6,5 кг. Птахи готові до забою, коли досягають ваги 5 кг, зазвичай це відбувається у 4 місяці. Яйценоскість складає до 65 яєць вагою 160 г за сезон.
4. Порода Легард
Представники цієї породи гусей мають біле оперення та масивне тіло. Дзьоб і лапи яскраво-оранжеві, а на кінчику дзьоба є біла краплеподібна пляма. Шия довга та рельєфна.
Гуси породи Легард відрізняються врівноваженим характером, спокійно визнають господаря. Вони мають хороший імунітет, гусята практично не хворіють. У харчуванні невибагливі та економічні: споживають на 20% менше зернового корму, ніж інші породи.
Ця порода вважається м’ясною та славиться ніжним філе. Жива вага дорослого гусака становить 9 кг, гуски — 6 кг. Печінка у гусей цієї породи дуже смачна, досягає ваги 800 г. При правильному годуванні молодняк буде готовий до забою вже у віці 2-3 місяців.
5. Італійська порода
Ця порода відрізняється білосніжним оперенням. Тулуб компактний і невеликий. Італійські гуси дуже активні, рухливі та самостійні.
Характер у них спокійний. Птахи активні, невибагливі в догляді та мало хворіють. Рекомендується змішане харчування — пасовищно-загінне, до стандартного раціону можна додавати зернові суміші та горіхи.
Ця порода є м’ясо-яєчною. Жива вага дорослого гусака становить 6-7 кг, гуски — до 6 кг. Італійські гуси мають високу м’ясну продуктивність. Їх часто використовують для вирощування печінки, а також їх м’ясо популярне для в’ялення та копчення. Оптимальний вік для забою — 5 місяців.
6. Мамут
Гуси цієї породи відрізняються міцним та сильним тілом з широко розставленими ногами. Шия довга і має “лебединий” вигляд, дзьоб оранжевого кольору без характерної шишки. Оперення зазвичай біле.
Характер у гусей породи Мамут спокійний і доброзичливий. Вони невибагливі в харчуванні та догляді, швидко ростуть і стійкі до респіраторних захворювань. Гуси їдять зерно, траву та комбікорм. Ця порода особливо любить воду і погано переносить відсутність водойм.
Мамут є м’ясо-яєчною породою. Жива вага дорослого гуся коливається від 10 до 13 кг, гусиці — від 7,5 до 9 кг. Гусиці починають нестися на 200-220 день життя. Яйценоскість становить приблизно 45–50 яєць вагою від 160 до 210 грамів за сезон.
7. Ландська порода
Гуси цієї породи мають темно-сіре оперення і білу нижню частину живота. Тіло невелике, компактне, мускулисте. Голова кругла, трохи сплющена зверху. Шия тонка і коротка.
Характер у гусей породи Ландська норовливий і відважний. Ці птахи тщательно охороняють своє стадо. На етапі пташенят вони відрізняються слабким здоров’ям. Харчування стандартне, взимку вони добре набирають вагу на сіні-сумішці з трав.
Порода була створена спеціально для виробництва якісної гусиної печінки. Жива вага дорослого гуся становить 7-7,5 кг, гусиці — до 6 кг. Вага печінки може досягати 800 г. Птицю готову до забою можна відправляти на 6-місячному віці.
8. Тулузська порода
Це одна з найбільш рентабельних і кращих порід гусей, визнаних тяжіловаговими. Оперення сіре з білим. Великі жирові складки на тілі і животі, “кошельок” на шиї біля голови.
Характер спокійний, повільний. Вимогливі до утримання: погано переносять холод, вологість і високу вологість, сквозняки. Живляться соковитою травою, кукурудзою, пшеницею, комбікормом, а також спеціальними сумішами.
М’ясна порода. Жива вага дорослого гуся становить 13 кг, гусиці — до 10 кг. Тулузську породу розводять через їх смачне м’ясо, високоякісний пух і деликатесну печінку. Птицю готову до забою можна відправляти через 6 місяців.
9. Китайська порода
Це одна з найбільш відомих порід гусей. Існують дві варіації оперення: сіре або біле. Тіло невелике, гармонійно складене з добре розвинутими м’язами. Легка тонка кістка.
Характер суперечливий. Гуси породи Китайська можуть конфліктувати з іншими сільськогосподарськими тваринами. Вони мало хворіють і невибагливі в утриманні і годуванні, споживають стандартні гусині корма.
Цю породу розведено для отримання яєць. Високий рівень яйценоскості: близько 120 штук вагою 130-170 грамів на рік.
10. Мулард
Це великі птахи білого забарвлення з характерною чорною плямою на голові. Тіло щільне, стиснуте, добре складене, вузької форми з щільно прилягаючими крилами.
Характер спокійний. Представники цієї породи гусей чистоплотні, невибагливі, добре адаптуються до холодного і спекотного клімату, але погано переносять вологість. Їм потрібен сухий загін. Харчування включає зелень, сіно, силос, комбікорм.
Муларди цінуються за нежирне м’ясо (лише 3% жиру) без специфічного запаху, а також за жирну велику печінку, яка використовується для приготування вишуканої м’ясної страви фуа-гра. Жива вага дорослого гуся становить 5-6 кг, гусиці — до 5 кг, вага печінки може досягати 500 грамів. Птахи готові до забою вже у віці 3-4 місяці.
Інформація про те, які породи гусей краще розводити на м’ясо або для отримання яєць, може стати основою для складання бізнес-плану гусячої птахоферми.
Поширені запитання про породи гусей:
- Яка найбільша порода гусей?
Найбільшою породою вважається тулузька. Вага птиці може досягати 13-13,5 кг. - Що вигідніше – гусси чи качки?
Вигідніше тримати гусей, оскільки вони протягом усього вегетаційного періоду основним чином харчуються травою. Крім того, у гусей більший відсоток м’яса на виході.
Висновок
Обираючи породу гусей для власного господарства, важливо враховувати їх особливості і призначення. Тулузська порода ідеально підходить для вирощування м’яса завдяки великій масі та високій м’ясній продуктивності. У той же час, для отримання яєць може бути вигідним розведення китайських гусей, які відзначаються високою яйценоскістю.