Головна » Рослини » Шкідники кімнатних рослин: методи боротьби

Шкідники кімнатних рослин: методи боротьби

від Борислав
Шкідники кімнатних рослин

Сильні та здорові кімнатні рослини зазвичай стійкі до більшості шкідників. Для запобігання їх появі важливо правильно доглядати за квітами та виявляти ураження на ранніх стадіях. Давайте разом дізнаємося, як захистити наші кімнатні рослини від шкідників.

Основні причини появи шкідників:

  • протяги;
  • переміщення вазона на відкрите повітря;
  • пересадка в новий субстрат (інфікованою може бути як садова, так і покупна земля);
  • помилки в догляді, що знижують імунітет рослин;

Види шкідників кімнатних рослин

Найпоширеніші шкідники — попелиця та павутинні кліщі, які можуть не тільки знизити декоративність вазонів, але й завдати значної шкоди рослинам. Вони швидко розмножуються та легко адаптуються, але існують методи боротьби, які застосовуються до більшості кімнатних рослин.

Борошнистий червець

Борошнистий червець є одним із найнебезпечніших шкідників кімнатних рослин. Комахи завдовжки 4-6 мм, вкриті борошнистим нальотом білого або кремового кольору, формують колонії на листках і пагонах. Вони живляться соком рослин, спричиняючи в’янення квітів та опадання листя.

Борошнисті червці можуть атакувати азалії, аспарагуси, кактуси, пальми та інші рослини. Вони активні у спеку при високій вологості, а воскоподібне покриття робить їх стійкими до контактних препаратів. Для боротьби слід провести спиртову обробку листя та замінити верхній шар ґрунту. Основна обробка проводиться інсектицидами Актара, Актеллік, Вертімек або біопрепаратом Актоверм: рослину потрібно обприскати та пролити розчином ґрунт 2 рази з інтервалом 7 днів.

Павутинний кліщ

Павутинні кліщі дуже маленькі, тому їх важко помітити. Їх присутність видає біле або сріблясте павутиння на листках та інших частинах рослини. Вони швидко поширюються, висмоктуючи поживні речовини з рослини, що викликає пожовтіння листя та поширення грибкових інфекцій.

Активні у зимовий час при низькій вологості повітря. Вони мешкають переважно на нижній стороні листя. Уражені рослини ослаблені, листя блідніє, стає сірим і сухим. Це згодом може призвести до загибелі квітки.

Для боротьби з кліщами необхідно промити рослину під душем та обробити акарицидами. Ефективні акарициди Антикліщ Про та інсектицид Вертімек. В кімнатних домашніх умовах можна використовувати біологічні інсектициди Фітоверм або Бітоксибацилін спрей. Потрібно зробити щонайменше три обробки з інтервалом 10 днів.

Попелиця

Попелиці — дрібні шкідники розміром до 2 мм, з товстим напівпрозорим черевцем і різним забарвленням, від світло-зеленого до жовтого, червоного та чорного, залежно від виду. Вони утворюють колонії та живляться соками рослин, пошкоджуючи листя, пагони, бутони, верхівки стебел. Рослини швидко втрачають життєві сили, жовтіють і скручуються.

Для боротьби з попелицею потрібно обробити рослини Актарою, Теппекі, Синерид, Ампліго (обприскування і полив), або Бітоксибацилін спрей. Комахи можуть загинути не відразу, а за кілька годин. Потрібно обробити всі рослини в будинку, оскільки попелиця легко переміщується. Через тиждень процедуру повторюють.

Щитівки

Щитівки можуть завдати рослинам серйозної шкоди. Їх тіло покрите захисним панциром, колір якого варіюється від світло-кремового до темно-коричневого залежно від виду. На пагонах, листі й стовбурі вони виглядають як крапельки воску розміром 2-5 мм, які легко знімаються. Листя під щитівкою знебарвлене, і може часто з’являтися липкий наліт.

Щитівки захищені від дії інсектицидів контактної дії. Шкідник небезпечний тим, що розмножуючись, розселяється по всій рослині, нерідко покриваючи всю поверхню. Щитівки зазвичай заносяться ззовні, їх чисельність зростає через перегодовування азотом, сухе повітря та різкі перепади температур. Для боротьби можна використовувати інсектициди Актара, Синерид, Турбо Престо, Прованто Максі — рослину потрібно обприскати та пролити розчином ґрунт 2 рази з інтервалом 7 днів. Також можна обробити біопрепаратами Актофіт, Актоверм.

Трипси

Трипси дуже шкодять рослинам. Комаха відкладає яйця в тканину листа. Виглядає вона як тонка, довга мушка завдовжки 1-2 мм, частіше смугаста. Листки можуть бути покриті слідами личинок, які об’єднуються у великі плями. На листі та пагонах залишаються проколи, які поступово розростаються, стають жовтими, а потім бурими, внаслідок чого листя відмирає.

Трипси надають перевагу квітучим культурам, таким як кімнатні троянди, фіалки, герань, гібіскус. При сильному ураженні спочатку розставляють липкі пастки. Основна обробка проводиться інсектицидами Теппекі, Синерид, Актара, Бітоксибацилін спрей або Фітоверм 3 рази з інтервалом 7-10 днів. При виявленні трипсів слід обробляти також сусідні рослини.

Як боротися зі шкідниками кімнатних рослин

Шкідники на кімнатних рослинах
Боротьба з шкідниками кімнатних рослин

Кімнатні рослини потрібно регулярно оглядати на наявність комах і вживати термінових заходів, оскільки всі шкідники швидко розмножуються. Обробка хімічними препаратами є найбільш ефективною, але їх слід застосовувати обережно, оскільки вони токсичні для людей і тварин та вимагають дотримання заходів безпеки.

Хорошою альтернативою є біологічні інсектициди. Вони безпечні для людей і тварин, діють повільніше, але мають лікувальний ефект. Їх також можна використовувати в профілактичних цілях.

Основні правила при роботі з препаратами:

  • використання індивідуальних захисних засобів;
  • дотримання інструкцій щодо застосування;
  • дотримання рекомендованих інтервалів обробки;
  • заборона на вживання їжі, пиття, паління під час роботи;
  • обробка повинна проводитись на відкритому просторі або при широко відчинених вікнах, з приміщення;
  • потрібно прибрати всі харчові продукти.

Народні методи боротьби зі шкідниками

При виявленні шкідників уражену рослину потрібно ізолювати від інших, оскільки комахи можуть переселятися на інші квіти. Якщо культура при належному догляді занепадає, варто перевірити ґрунт. Для знищення паразитів субстрат можна прожарити в духовці при температурі 90°С протягом 30 хвилин або проморозити.

Відеоогляд боротьби з шкідниками кімнатних рослин

Висновок

Правильний догляд за кімнатними рослинами включає регулярний моніторинг на наявність шкідників і своєчасне вжиття заходів для їх боротьби. Використання як народних засобів, так і хімічних препаратів, дозволить вам ефективно захищати ваші рослини. Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете забезпечити своїм кімнатним рослинам здоровий ріст і красу.

Схожі публікації
Залишити коментар