Головна » Довідник агронома » Що таке ГМО і чому ми їх так боїмося

Що таке ГМО і чому ми їх так боїмося

від Борислав
Що таке ГМО

У нашій статті ми розглянемо, що таке ГМО і чому вони викликають так багато суперечок у суспільстві. ГМО активно використовуються в сільському господарстві та медицині, до них часто ставляться з недовірою та побоюваннями. Чи дійсно вони небезпечні, і чому так багато людей уникають продуктів з ГМО?

Що таке ГМО на українській мові

ГМО – генетично модифіковані організми – це організми, в ДНК яких були цілеспрямовано внесені зміни за допомогою методів генної інженерії. Тобто їм були передані окремі гени від іншого організму, не обов’язково спорідненого. Зазвичай у такий спосіб покращують властивості рослин і мікроорганізмів, рідше – тварин або надають їм абсолютно нові характеристики.

Міфи і ставлення до ГМО

За даними аналітиків, котрі проводили опитування у США, Франції та Німеччині, виявили, що близько 90% населення негативно ставляться до штучної модифікації геному. Один із головних аргументів противників ГМО – будь-яке втручання в ДНК протиприродне. А отже, вживання в їжу ГМО-рослин і продуктів може викликати в людини небезпечні мутації і, як наслідок, хвороби.

При цьому, згідно з дослідженням британських учених, затяті противники ГМО набагато гірше, ніж їхні опоненти, розуміються на базових біологічних поняттях, не кажучи про генетику. З цієї причини більшість респондентів неправильно уявляють собі, що взагалі таке втручання в геном. Насправді наука займається цим досить давно. Ще в XVI столітті перші агрономи-випробувачі, не знаючи законів генетики, створювали рослини-гібриди, відбираючи для посіву ті сорти, що були стійкі до шкідників і приносили більше врожаю. Це називається селекцією. З розвитком науки було винайдено досконаліші методи – зокрема, генну інженерію. Вона дала змогу вченим утричі прискорити процес виведення нових сортів, або нових корисних властивостей рослин. Утім, навіть використовуючи такі сучасні й точні методи генетики, як, наприклад, CRISPR/Cas9, неможливо створити такий генно-модифікований продукт, який через кишківник людини зміг би вбудуватися в її ДНК. Ба більше, механізму, який дозволив би здійснити перенесення генів у такий спосіб, просто не існує.

Як генетика впливає на смак і вартість продуктів

Як генетика впливає на смак і вартість продуктів

Ситуацію погіршують і псевдонаукові публікації, які містять некоректні дані про ГМО, або ж неправильно їх трактують. Наприклад, у лютому 2019-го в журналі Food and Chemical Toxicology вийшов огляд про те, як генно-модифіковані продукти засвоюються людським організмом. У стислому змісті автори пишуть: «Переконливі свідчення показують наявність ДНК з їжі (також генно-модифікованої їжі) у крові та тканинах людини і тварин».

Однак якщо вчитатися в текст огляду, стає зрозуміло, що насправді дослідники не знайшли жодних тривожних ознак: у крові випробовуваних не було підвищеної концентрації трансгенної ДНК.

Одне з очевидних пояснень подібних забобонів – банальна наукова безграмотність противників ГМО або робота з некоректними джерелами інформації.

ГМО це добре чи погано?

ГМО це добре чи погано?

Існує безліч досліджень, які доводять, що ГМ-продукти безпечні. Наприклад, доповідь Національних академій наук, техніки та медицини США від 2016 року свідчить, що такі продукти не тільки не шкідливі, а навіть корисні для людини. Автори вивчили понад 900 наукових робіт, опитали 80 експертів із різних галузей, ще 26 залучили до рецензування доповіді. Здебільшого всі проаналізовані дослідження стосувалися двох типів ГМ-рослин: стійких до комах і до хімічних добрив. Дані за останні 20 років показали, що ці сільгоспкультури жодним чином не вплинули на людей і тварин, які ними харчувалися.

Перш ніж вивести ГМ-продукт на ринок, вчені проводять багаторічні випробування. Вони спостерігають, як поводяться трансгени та продукти генної експресії, чи не спричиняють вони алергії або отруєння. Міжнародне законодавство вимагає, щоб кожен такий товар проходив жорстку перевірку на безпеку для людей, тварин і навколишнього середовища. Крім того, в ЄС такі продукти відстежують ще й роки потому, щоб виявити можливі відкладені ризики.

Футурологія їжа з комах: головний тренд світового FoodTech-ринку

Поки що існує лише два ймовірних ризики, пов’язаних із застосуванням ГМО, про які, зокрема, говорить ВООЗ:

  • ГМ-рослини можуть передавати стійкість до антибіотиків. Однак компанії, що розробляють ГМО, вже зараз використовують для перенесення гени, які не передають таку властивість;
  • ГМ-рослини можуть витісняти інші, менш витривалі види. Проте неконтрольоване поширення трансгенних рослин у сільському господарства також жорстко регулюється.

Як ГМО рухає науку і медицину

Як ГМО рухає науку і медицину

Сьогодні ГМО використовують у двох головних сферах: сільське господарство і медицина.

Практично всі продукти рослинного походження на нашому столі – зі зміненими генами. Завдяки цьому вони дають більше врожаю, пристосовуються до суворого клімату та недоліків ґрунту, протистоять шкідникам. Але головне – вони стають кращими на смак, містять більше корисних речовин і набувають нових цінних властивостей. Наприклад, золотий рис – генетично модифікований сорт рису з підвищеним вмістом вітаміну А. Існує також особливий сорт моркви, який містить вакцину від туберкульозу.

Яке майбутнє у ГМО?

Незважаючи на всі складнощі з розробкою і перевіркою на безпеку, вчені впевнені: у майбутньому людству не обійтися без трансгенних рослин і продуктів. Ми зможемо запобігати голоду або масовому неврожаю, а також мінімізувати шкоду для екології: ГМО-рослини можна рідше поливати і обробляти безорним способом. Це дасть змогу не лише економити воду, а й зменшувати парниковий ефект за рахунок зниження теплового випромінювання ріллі. Крім того менша кількість сільгосптехніки на полях допоможе контролювати викиди вуглекислого газу в атмосферу.

Які є переваги ГМО

  • Виведення рослин, які частіше плодоносять, потребують мінімального обробітку і навіть поглинають СО2. Це допомогло б помітно скоротити парниковий ефект і поліпшити екологічну обстановку в усьому світі;
  • Генно-модифіковані тварини ростуть швидше і більш стійкі до всіх поширених інфекцій. Це допоможе знизити витрати на їхнє розведення і відгодівлю, а також захистити нас від нових епідемій на кшталт пташиного або свинячого грипу. Крім того, для таких тварин не знадобляться антибіотики, якими часто зловживають фермери.

Висновок

Отже, незважаючи на численні міфи та страхи, більшість досліджень свідчить про безпечність генетично модифікованих організмів для здоров’я людини та довкілля. Вони не лише сприяють збільшенню врожайності та поліпшенню якості продуктів, але й мають потенціал вирішити глобальні проблеми, як-от нестача їжі та екологічна криза. Хоча дискусії про ГМО продовжуються, їхнє використання в науці й медицині відкриває перед людством нові горизонти.

Схожі публікації
Залишити коментар