Отруйні рослини ростуть не тільки в тропічних джунглях, а й у наших широтах. Так, на території України налічується кілька сотень токсичних рослин, які тією чи іншою мірою несуть у собі небезпеку для людини і тварин. Ми підготували для вас перелік найпоширеніших видів, під час зустрічі з якими потрібно бути напоготові.
Віх отруйний
Віх отруйний (котяча петрушка або водяна скакун) належить до сімейства зонтичних. Являє собою напівчагарник висотою до двох метрів з пухнастими білими суцвіттями. Віх любить підвищену вологість, тому його можна зустріти в долинах річок, біля ставків, озер, на болотах. Ґрунтам віддає перевагу кислим. Запах віхи нагадує запах селери, внаслідок чого її так часто плутають із цією культурою. У незначних дозах віх може викликати сонливість, але надмірне вживання коренів і листя рослини закінчується блювотою, тахікардією і навіть паралічем дихання.
Амброзія полинолиста
Амброзія – це токсичний бур’ян, який повсюдно поширений не тільки в Україні та по всій Європі, а й в інших частинах світу. Отруйний пилок у період цвітіння (кінець літа – початок осені) сильно докучає алергікам, а масивна коренева система амброзії, яка може проникати в ґрунт до чотирьох метрів, просто “виживає” культурні посіви.
Борщівник
Борщівник так само, як і віх, належить до зонтичних трав’янистих рослин. Тільки його стебла ще більш потужні та високі. Найнебезпечнішим підвидом борщівника вважається борщівник сосновського. Під його кронами гине все живе, включно з кореневими системами дерев, які розташовані поруч у ґрунті. Простий дотик до борщівника тягне за собою сильні опіки, а потрапляння пилку в дихальні шляхи може призвести до непоправних наслідків. Зустріти борщівник можна як на лісових галявинах, так і просто на узбіччях доріг.
Олеандр
Ця декоративна вологолюбна рослина, що росте на півдні України, цвіте пухнастими суцвіттями рожевого, білого, червоного або жовтого відтінку. Запах квіток може спровокувати запаморочення, тому краще прикрашати олеандром свою садову ділянку, а не кімнати в будинку. Незважаючи на токсичність суцвіть, листя рослини містить речовини, що сприятливо впливають на кровоносну систему, і застосовується в народній медицині.
Болиголов
Трава болиголов, настільки схожа на петрушку, містить у своєму листі та стеблах отруйну речовину під назвою коніїн, що призводить до ускладнення дихання і порушення роботи нервової системи. Однак, у малих дозах і за правильного вживання коніїн може застосовуватися під час лікування онкологічних захворювань.
Лобода біла
Лобода біла дуже схожа з лободою. Росте скрізь – і на городах, і в лісистій місцевості, і на пустирях. Сік лободи містить отруйні компоненти, що негативно позначаються на здоров’ї шлунка і кишечника. Лобода вважається бур’яном, який швидко росте і розвивається повсюдно.
Кучеряве стебло завдовжки до трьох метрів з білими або ніжно-рожевими квітами у вигляді невеликих конусів можна зустріти навіть уздовж трамвайних рейок. Цей бур’ян дуже плідний і зовсім не нешкідливий. Отруйний компонент, який присутній у наземній частині берізки, спричиняє розлади шлунка та болі з відчуттям печіння.
Чистотіл
Сік цієї широко поширеної дводольної рослини здавна використовують для виведення бородавок, псоріазу і навіть веснянок. Вважається, що чистотіл робить “тіло чистим”. Але далеко не всі знають про токсичність трави. Якщо порушити дозування, рослина може сильно знизити тиск, спровокувати запальні процеси, нудоту і зневоднення.
Арум плямистий
Квітки арума нагадують кали, які після закінчення періоду цвітіння змінюються на яскраво-помаранчеві ягоди, густо розташовані на кінцях стебла. Однак, якими б вони не здавалися апетитними, їсти їх у жодному разі не можна. Інакше це може призвести до сильного отруєння, ураження ЦНС і навіть до судом.
Білена
Білена – це отруйна пасльонова трав’яниста рослина. Зростає заростями в місцях проживання людини. Згадки про блекоту часто зустрічаються в багатьох літературних творах, адже саме на її основі робили отрути. Рослина є повністю отруйною, але особливо висока концентрація токсичних компонентів присутня в її ягодах. У високих дозах викликає нудоту, запаморочення та галюцинації.
Бузина
Ця вологолюбна і витривала рослина знаходила своє застосування в побуті ще в давнину. Ягоди бузини були ресурсом для виготовлення чорнила і фарб. А з квітів робили відвари для лікування застійних процесів у легенях, зниження високої температури та пригнічення різних вогнищ запалення. Користь бузини незаперечна, однак, у разі надмірного вживання рослина спричиняє симптоми отруєння. Місця проживання бузини – змішані ліси, лісові насадження.
Жовтець
Жовтеці ростуть у всіх регіонах України, люблять вологі ґрунти, а тому найчастіше їх можна зустріти поблизу водойм або навіть у них. Ця симпатична жовта квітка має народну назву “куряча сліпота”. Будь-який контакт рослини зі слизовими оболонками і шкірними покривами незмінно призведе до подразнень, почервоніння і запалень.
Барвінок малий
Багаторічна рослина, що росте в листяних лісах, Прикарпатті та Криму. Ця рослина з синіми квіточками служить частою прикрасою садових ділянок. Але, зважаючи на вміст високої концентрації алкалоїдів, що згубно впливають на серце, з барвінком варто бути напоготові.
Водозбір звичайний
Водозбір звичайний належить до лютикових. Цвіте ніжними бузково-фіолетовими суцвіттями з п’ятьма лійкоподібними пелюстками. Досить часто вирощується в клумбах, однак, є отруйним. Ознаки отруєння: головний біль, порушення серцевого ритму, судоми кінцівок і утруднене дихання.
Осот городній
Цей бур’ян з дуже розвиненою кореневою системою і дрібними жовтими квіточками густо заселяє сади, городи і галявини. Людині варто бути обережною з цією злісною рослиною: по-перше, вивести її не так то просто, а, по-друге, осот є отруйним і негативно впливає на шлунково-кишковий тракт.
Молочай кипарисовий
Ця багаторічна світлолюбна рослина росте густими кущиками на сухих ґрунтах у помірних широтах. Дуже токсичний сік молочаю, який, як зрозуміло з назви, за зовнішнім виглядом нагадує молоко. Надмірне вживання соку рослини всередину призводить до нудоти, порушень роботи серця. А зовнішній контакт провокує появу подразнень, свербежу та пухирів.
Бірючина
Чагарник найбільш відомий нам як “вовчі ягоди”. Належить до сімейства маслинових. Рослина невибаглива і може добре рости навіть у затіненій місцевості, наприклад, у підліску змішаних і листяних лісів, у гаях. Спокійно переносить посуху. Завдяки густим гілкам і невибагливості, з бирючини звичайної часто роблять живоплоти на присадибних ділянках. До речі, після стрижки кущів бирючини, вони ростуть тільки ще густішими і красивішими. Однак, ягоди рослини – токсичні, і про це не варто забувати.
Висновок
Отруйні рослини не лише є частиною нашої природної спадщини, але й становлять серйозну загрозу для людей і тварин. У цій статті розглянуті найбільш поширені токсичні рослини, з якими можна зіткнутися на території України. Від отруйного віха до декоративного олеандра, ці рослини можуть завдати шкоди при контакті або вживанні.