Головна » Рослини » 10 лікарських рослин та їхні властивості: від ехінацеї до ромашки

10 лікарських рослин та їхні властивості: від ехінацеї до ромашки

від Борислав
Лікарські трави

Лікарські трави використовуються мільйонами людей у всьому світі та відомі з найдавніших часів. Наскільки вони насправді ефективні та на які варто звернути особливу увагу? Розбираємося з експертами.

10 лікарських рослин

Лікарські рослини – це дикорослі та культивовані рослини, які використовують для профілактики та лікування захворювань: від застуди та занепокоєння до нудоти та шкірних захворювань. У світі відомо близько 20 тис. видів лікарських рослин. Причому близько 11% ліків, які ВООЗ вважає основними і необхідними, походять із квітучих рослин.

1. Ехінацея

Ехінацея

Ехінацея

У лікувальних цілях використовують листя, стебло і корінь рослини. Ехінацею застосовували при пораненнях, щоб уникнути інфікування, проте після відкриття антибіотиків її популярність стала знижуватися. У народній медицині також використовують як імуностимулювальний засіб у вигляді настоянок, відварів або екстрактів.

Сімейство Поширеність Час збору
Айстрові, або Складноцвіті (Asteraceae) Північна Америка, Євразія, Австралія, Нова Зеландія, Індія, Японія, північ Африки липень-вересень

2. Гвоздика

Гвоздика

Гвоздика

Колись гвоздика як пряність була ознакою багатства й атрибутом розкоші. Ці висохлі нерозкриті бутони тропічного дерева в Індії використовували як лікарський засіб і постачали в стародавні Грецію та Рим.

Сімейство Поширеність Час збору
Гвоздикові (Caryophyllaceae) сухі й теплі райони Європи, Азії, Північної Африки вересень-жовтень

3. Календула

Календула

Календула

Квіти календули славилися своїми цілющими властивостями на Близькому Сході, в Індії та Стародавній Греції. Вважається, що рослина має протизапальні властивості і може допомогти при різних проблемах порожнини рота, від виразок до запалення ясен.

Сімейство Поширеність Час збору
Айстрові (Asteraceae) Європа, Азія та Австралія червень-вересень

4. Шавлій

Шавлій

Шавлій

Шавлій має антисептичні та протизапальні властивості, використовується для лікування захворювань горла і порожнини рота. Її застосовують у вигляді відвару або настою в разі стоматитів і кровоточивості ясен, а також у вигляді спринцювань у разі гінекологічних захворювань.

Сімейство Поширеність Час збору
Ясноткові (Lamiaceae) Європа та Азія червень-вересень

5. Чебрець

Чебрець

Чебрець

У медицині ця лікарська рослина цінується за антисептичні, антибактеріальні та антиспазматичні властивості. Чебрець багатий на флавоноїди, фенольні кислоти та інші біологічно активні сполуки. Тимол і карвакрол, що містяться в цій траві, мають сильні антисептичні властивості.

Родина Поширеність Час збирання
Ясноткові (Lamiaceae) Євразія, Північна Африка та Гренландія червень-липень

6. Ромашка

Ромашка

Ромашка

Як лікарський засіб зазвичай використовують квітки ромашки, які збирають під час цвітіння. І хоча в наші дні ромашку можна зустріти такою, що росте вздовж доріг або на городі як бур’ян, для лікарської сировини цю рослину вирощують на спеціальних плантаціях.

Сімейство Поширеність Час збору
Айстрові, або Складноцвіті (Asteraceae) Євразія, Америка, Південна Африка, Австралія з червня і до кінця серпня

7. Женьшень

Женьшень

Женьшень

Женьшень відомий у всьому світі як лікарська рослина, яку використовують як адаптоген і як загальнотонізуючий засіб. У традиційній китайській медицині вважається засобом, що подовжує життя і молодість.

Родина Поширеність Час збору
Аралієві (Araliaceae) Азія, Північна Америка серпень-вересень

8. Звіробій

Звіробій

Звіробій

Звіробій – одна з найбільш широко використовуваних лікарських рослин, про цілющі властивості його квітів і листя відомо з давніх-давен. Він містить дубильні речовини, ефірну олію, вітаміни С, E, флавоноїди та інші біологічно активні речовини.

Сімейство Поширеність Час збирання
Звіробійні (Hypericaceae) Євразія, Північна Африка, Канарські та Азорські острови, Австралія, Нова Зеландія, Японія, Південна та Північна Америка червень-серпень

9. Мучниця

Мучниця

Мучниця

Як сировину для лікарських відварів і зборів використовують листя і пагони мучниці, які застосовують як сечогінний і дезінфікуючий засіб.

Сімейство Поширеність Час збирання
Вересові (Ericaceae) Північна Америка, Центральна та Північна Європа, Кавказ, Сибір, Якутія навесні та восени

10. Валеріана

Валеріана

Валеріана

Для лікувальних потреб застосовують кореневище і коріння валеріани. Рослину використовують як седативний препарат і як спазмолітик у разі проблем зі шлунково-кишковим трактом. Ще давньоримський лікар Гален радив застосовувати валеріану для боротьби з безсонням. Сучасні дослідження свідчать про позитивний вплив екстракту кореня валеріани на сон і зменшення тривожності у пацієнтів зі стресом.

Сімейство Поширеність Час збирання
Жимолостяні (Caprifoliaceae) Європа, Азія, Північна і Південна Америка, Росія вересень-жовтень

Висновок

Перш ніж використовувати будь-яку траву як ліки, проконсультуйтеся з лікарем. Розкажіть йому про всі ліки, вітаміни і трави, які ви приймаєте. Лікарю важливо переконатися, що лікарські трави, які ви використовуєте, безпечні й не дають перехресної взаємодії з призначеними ним препаратами.

Пам’ятайте, що деякі трави небезпечно приймати з іншими медикаментами. Обов’язково дотримуйтесь інструкцій і не перевищуйте дозу. Повідомте лікаря, якщо у вас з’явилися будь-які побічні ефекти.
Схожі публікації
Залишити коментар