Головна » Корисно » Кокцидіоз у кішок: симптоми та лікування

Кокцидіоз у кішок: симптоми та лікування

від Борислав

У нашій статті ми розповімо про кокцидіоз у котів – паразитарне захворювання, яке може бути небезпечним для здоров’я ваших улюбленців. Викликане різними видами кокцидій, це захворювання вражає шлунково-кишковий тракт і може викликати серйозні проблеми, особливо у кошенят і кішок зі слабкою імунною системою. Незважаючи на те, що більшість дорослих кішок справляються з інфекцією без лікування, важливо розуміти, що таке кокцидіоз у котів, як його діагностувати і які заходи профілактики допоможуть зберегти здоров’я вашого улюбленця.

Що таке кокцидіоз у кішок

Що таке кокцидіоз у кішок
Кокцидіоз  – паразити, що мешкають у шлунково-кишковому тракті кішок та інших ссавців. У кишечнику у вихованок може налічуватися до двох-трьох різновидів. Серед найпоширеніших видів можна назвати Isospora felis та Isospora rivolta, які заражають тільки кішок, а також Cryptosporidium parvum і Toxoplasma gondii, які є зоонозними, тобто можуть передаватися людині.

Незалежно від виду, будь-якими кокцидіями заражаються через випадкове проковтування спорульованих ооцист, що являють собою інфекційну стадію розвитку цих паразитів. Ооцисти можна виявити в випорожненнях кішок, заражених кокцидіями, або в їжі чи воді, заражених фекаліями.

Токсоплазма також може передаватися при вживанні в їжу сирого м’яса, інфікованого паразитарними цистами. Тому вихованці, які полюють або їдять сире м’ясо, схильні до більш високого ризику зараження кокцидіями.

Симптоми кокцидіозу в котів

Симптоми кокцидіозу в котів

Ознаки зараження кокцидіями можуть відрізнятися, залежно від виду кокцидій, а також від віку і стану здоров’я кішки. У кошенят цей стан зазвичай супроводжується більшою кількістю клінічних ознак, ніж у здорових дорослих кішок, тому що малюки зазвичай мають слабшу імунну систему, порівняно з дорослими тваринами.

Дорослі кішки можуть не проявляти взагалі ніяких ознак – вихованка може виглядати і поводитися абсолютно нормально і впоратися з інфекцією без лікування. Тварини, у яких є інші проблеми зі здоров’ям, схильні до більш високого ризику розвитку кокцидіозу.

Симптоми кокцидіозу у кошенят включають водянисту або слизову діарею, іноді зі слідами крові. Важка форма зараження кокцидіями може викликати у малюків слабкість.

Ознаки зараження кокцидіями

У разі зараження токсоплазмою клінічні ознаки у кішки або зовсім відсутні, або спостерігаються такі симптоми, як:

  • надмірна втома або сонливість;
  • схуднення;
  • підвищення температури тіла;
  • надмірні виділення з очей або примружування очей;
  • утруднене дихання;
  • діарея;
  • блювота;
  • втрата рівноваги;
  • судомні напади;
  • слабкість.

Ще одним фактором, який слід враховувати, є ймовірність мертвонародження у вагітних кішок. При цьому коти схильні до більш високого ризику зараження токсоплазмою, ніж кішки.

Діагностика кокцидій у кішок

Діагностика кокцидій у кішок

Якщо власник підозрює у кішки кокцидіоз, необхідно записатися до ветеринарного лікаря. Вирушаючи з кішкою на прийом, бажано взяти з собою свіжий зразок калу на аналіз. Як правило, кокцидіоз можна діагностувати на підставі наданого власником анамнезу, фізикального огляду кішки і мікроскопічного дослідження калу.

Оскільки багато вихованців можуть бути інфіковані без прояву клінічних ознак, важливо здавати кал на аналіз не рідше ніж один раз на рік. Так можна переконатися, що вона не є носієм цього паразита і не заражає мимоволі інших тварин.

На щастя, у разі токсоплазмозу кішки виділяють ооцити паразита тільки протягом приблизно 7 днів після зараження. І хоча повторне інфікування може призвести до розвитку захворювання у самої вихованки, ризик того, що вона заразить цим паразитом інших домашніх тварин або людей у будинку, невеликий.

Якщо кішка явно хвора або ветеринарний лікар підозрює у неї токсоплазмоз чи інше захворювання, він може призначити додаткові аналізи. Так, він перевірить, як функціонують внутрішні органи кішки, і виключить інші захворювання. Спеціаліст також може призначити аналізи крові для виявлення антитіл до токсоплазми, щоб визначити, чи не заражалася вихованка раніше і чи немає в її організмі активної інфекції.

Лікування кокцидіозу у кішок

Лікування кокцидіозу у кішок

На щастя, більшість кокцидіозних інфекцій минають самі собою. Однак за необхідності ці паразити легко піддаються лікуванню.

У разі зараження збудником “Isospora” зазвичай ветеринари призначають сульфадиметоксин, і таким чином кішок лікують до отримання негативного результату аналізу калу на паразитів.

Зараження паразитом Cryptosporidium у вихованців можна лікувати антибіотиками, такими як тилозин або паромоміцин. Крім того, може бути призначена інша форма ліків – поназурил. У будь-якому разі ветеринарний лікар підкаже, який препарат краще підійде в тому чи іншому випадку.

Токсоплазмоз, найімовірніше, потребуватиме лікування, особливо якщо тварина проявляє ознаки хвороби. У такому разі часто призначають двотижневий курс антибіотика кліндаміцину. Він може викликати у деяких кішок побічні ефекти, включно з втратою апетиту, блювотою і діареєю. При їх появі потрібно звернутися до ветеринарного лікаря.

В іншому випадку слід завершити повний курс прийому всіх ліків відповідно до приписів, навіть якщо власнику здається, що вихованка почувається краще.

Якщо кішка дуже хвора або страждає на зневоднення, ветеринарний лікар може порекомендувати заповнення дефіциту рідини за допомогою підшкірного або внутрішньовенного введення лікувальних розчинів.

Профілактика паразитів у кішок

Профілактика паразитів у кішок

Кокцидії зустрічаються всюди в навколишньому середовищі. На щастя, більшість здорових дорослих кішок можуть справлятися з ними за допомогою своєї імунної системи. Утримання вихованця в приміщенні і щорічна здача аналізу калу на будь-яких паразитів – хороший спосіб мінімізувати вплив внутрішніх паразитів і на тварину, і на оточуючих її людей.

Вагітні жінки наражаються на найбільший ризик у разі зараження токсоплазмою, оскільки цей паразит може спричиняти потенційно смертельні вроджені дефекти в плода. Під час вагітності жінкам рекомендується не займатися чищенням туалетного лотка, не торкатися котячих фекалій і мити руки після ігор з улюбленцями або дотиків до них.

Крім того, можна поговорити з лікарем про здачу аналізу на антитіла до токсоплазми для оцінки ризику.

Важливо пам’ятати, що найпоширеніша форма кокцидій у кішок – Isospora felis – не заразна для людей або собак, і більшість дорослих кішок справляються з інфекцією без будь-якого лікування. Однак, якщо кошеня зовсім ще маленьке або вже доросла кішка виглядає нездоровою, слід без сорому звертатися по допомогу до ветеринарного лікаря.

Висновок

Кокцидіоз у котів є досить поширеними паразитами, які можуть уражати кішок, проте більшість дорослих і здорових вихованців здатні впоратися з інфекцією самостійно. Завдяки сильній імунній системі, кішки часто не потребують лікування, хоча для кошенят і кішок зі слабким здоров’ям кокцидіоз може стати серйозною проблемою.

Важливо бути уважним до змін у поведінці вихованця та регулярно здавати аналізи на паразитів, щоб забезпечити його здоров’я. Профілактика кокцидіоза у домашніх тварин, своєчасне виявлення та лікування кокцидіозу допоможуть мінімізувати ризик захворювання, зберігши здоров’я як улюбленця, так і його власників.
Схожі публікації
Залишити коментар