Кокцидіоз (або ізоспороз) – поширене захворювання домашніх тварин. Згідно зі статистичними даними, його носіями є близько 55% кішок і собак. Власники не завжди приділяють достатньо уваги цій патології, сприймаючи її прояви за травні розлади або зараження гельмінтами. Тим часом, інфікування цим мікроорганізмом без лікування призводить до тяжких ускладнень, аж до загибелі домашнього улюбленця.
Що таке кокцидіоз, причини захворювання у собак, котів, кроликів
Збудниками кокцидіозу виступають одноклітинні мікроорганізми-споровики роду Ізоспора. Захворювання у кішок і собак зазвичай провокують види:
- Ohioensis;
- Rivolta;
- Burrowsi;
- Felis;
- Neorivolta;
- Canis.
Проникнувши в кишківник, кокцидії впроваджуються в клітини епітеліального шару органу, руйнують його, спричиняючи механічне травмування слизових оболонок. Запалені ділянки некротизуються. Це створює передумови для вторинного бактеріального або вірусного інфікування. У тварини порушується мембранне травлення в тонкому кишечнику, гідроліз, всмоктування поживних елементів. Розвивається зневоднення, погіршується робота серця, тварина гине.
Небезпека кокцидіозу ще й у тому, що частина життєвого циклу збудника проходить у тканинах внутрішніх органів (частіше печінки). Фінальні стадії патології у котів часто протікають на тлі печінкової недостатності.
Лікування ускладнює здатність паразита вживатися в структуру клітин, варіабельність шляхів поділу (існують нестатевий і статевий способи). Висока швидкість розмноження.
В організм тварини кокцидії потрапляють аліментарним шляхом (через ротову порожнину). Безпосередній контакт із зараженою особиною не потрібен. Спори залишаються життєздатними на предметах догляду, у воді, кормі, фекаліях, на сосках годуючої суки. Переносниками також виступають гризуни, комахи, птахи. Вони стійкі до високих температур (гинуть за 80-100°C за 7-10 секунд), дезінфікуючих розчинів.
Найбільш сприйнятливі до збудника цуценята, кошенята, а також кролики віком від двох тижнів до півроку. Дорослі особини частіше виступають носіями, проте можуть захворіти при створенні сприятливих для паразита умов.
Додатковими провокаторами хвороби виступають чинники, що послаблюють імунітет:
- неякісне харчування;
- різка зміна їжі або перехід дитинчат із грудного годування на самостійне;
- сильний стрес;
- переохолодження;
- надлишок білка в раціоні;
- антисанітарні умови утримання вихованців;
- глистяні інвазії;
- не вилікувані інфекційні захворювання.
Інкубаційний період кокцидіозу триває від 3 до 14 днів. Потім проявляються перші ознаки патології.
Симптоми та методи діагностики
Ізоспороз протікає в гострій або хронічній формі. Перша характерна для молодняка, друга – для дорослих особин.
Симптоми гострого кокцидіозу:
- пригнічений стан;
- водяниста діарея з домішками крові, слизу;
- судоми;
- метеоризм;
- м’язове тремтіння;
- болючість очеревини під час промацування або дефекації;
- блювота;
- ознаки зневоднення;
- збільшення розміру живота через здуття кишківника, набухання печінки, жовчного міхура;
- неврологічні розлади;
- збліднення слизових оболонок;
- втрата ваги.
Температура підвищується незначно або залишається в нормі. У разі прогресування хвороби спостерігається її зниження.
Хронічна форма ізоспорозу проявляється таким чином:
- чергування проносів із закрепами;
- погіршення якості шерсті;
- повторювана блювота;
- апатичність;
- виснаження;
- шматочки неперетравленої їжі в калі.
За тривалого перебігу захворювання відбувається пригнічення імунної системи, наростають ознаки інтоксикації. Лікування стає скрутним, оскільки слизова кишківника зруйнована, а більшість препаратів діє в його просвіті.
Діагноз кокцидіоз ставиться ветеринаром на основі збору анамнезу (зі слів власників), аналізів калу за методами Дарлінга і Фюллеборна, а також із цукровим розчином. Після достовірного виявлення спор у фекаліях, вихованці призначають ліки.
Лікування захворювання у домашніх тварин
Терапія кокцидіозу вимагає комплексного підходу, спрямованого на:
- запобігання зневодненню;
- купірування запальних процесів;
- зняття інтоксикації;
- нормалізацію роботи кишечника;
- підтримку серцево-судинної системи;
- підвищення імунітету.
Обов’язкове дотримання дієти, що складається з легко перетравлюваних кормів, які не подразнюють кишечник.
Для знищення безпосередньо збудника у собак ветеринари застосовують препарат Стоп-кокцид від компанії Апіценна. Суспензія стоп кокцид для орального застосування має приємний для тварин смак. Препарат ефективний проти всіх видів кокцидій. Безпечна для вихованця, не провокує розвитку ускладнень, побічних ефектів.
Щоб запобігти розвитку кокцидіозу у котів, собак, потрібно ретельно дотримуватися гігієнічних правил утримання тварин. Забезпечити улюбленців повноцінним харчуванням, регулярно проводити профілактичні обробки від внутрішніх і зовнішніх паразитів.
Висновок
Раннє виявлення та відповідне лікування кокцидіозу є критично важливими для збереження здоров’я вашого улюбленця. Пам’ятайте про важливість регулярних візитів до ветеринара і дотримання гігієнічних стандартів утримання.