Головна » Дача, сад, город » 9 найкращих народних засобів для обробки капусти від шкідників

9 найкращих народних засобів для обробки капусти від шкідників

від Борислав
чим обробити капусту від шкідників

Соковиті капустяні качани приваблюють комах-шкідників. Вони дуже ненажерливі і здатні за короткий термін значно зменшити майбутній урожай. Щоб цього не сталося, при виявленні перших же непрошених гостей треба вживати заходів. У цій статті розповідаємо, чим обробити капусту від шкідників і пропонуємо добірку найефективніших домашніх рецептів.

Найнебезпечніші комахи-шкідники

Охочих поласувати капустяним листям і влаштувати в ньому свій дім комах дуже багато. Ми зібрали добірку найнебезпечніших ворогів капустяних грядок, щоб городник точно знав, з ким потрібно боротися.

  • Білокрилка – це комаха-метелик, яка селиться цілими колоніями на грядках, харчуючись соком рослин.
    Усього за кілька тижнів шкідник здатний повністю знищити врожай. Крім капусти, білокрилка пошкоджує й інші городні культури – огірки, помідори, салат, декоративні насадження.
    Ознаки ураження білокрилкою:
    – в’янення листя, уповільнення росту культур;
    – поява личинок;
    – наявність дрібних білих метеликів.
  • Метелик-білянка. Відкладає велику кількість яєць на зворотному боці листової пластини, де їх складно помітити. Згодом з яєць виводиться безліч ненажерливих гусениць. Вони буквально за лічені години об’їдають листя. Крім того, білянки розносять бактеріальні та грибкові інфекції.
  • Блішка хрестоцвітна. Дрібні стрибучі жучки чорного кольору. Виїдають дірочки в листовій пластині. Вона покривається безліччю невеликих отворів, стає млявою і засихає. Вживати в їжу “зрешечене” листя не можна.
    Совка капустяна. Гусениці поселяються всередині качанчика, об’їдають ніжні молоді листочки. Пізніше вибираються назовні, обгризають зовнішнє листя. Якщо вчасно не помітити появи совки, можна за короткий час позбутися всього врожаю.
  • Попелиця. Розселяється на зворотному боці листової пластини. Колонії попелиці покривають його щільним шаром. Дрібні комахи харчуються соком рослини. Вона жовтіє, листочки скручуються, розвиток сповільнюється. Для молодих посадок попелиця особливо небезпечна: вона здатна згубити їх у короткі терміни.
  • Моль капустяна. Гусениці-личинки воліють харчуватися ніжними молодими листочками. Оселяються у внутрішній частині качанчика. Прогризають усередині нього ходи, забруднюють своїми екскрементами, виділяють ферменти, що провокують гниття овочів.
  • Слимаки. Дуже ненажерливі, віддають перевагу ніжній молодій зелені. Пересуваються зовні качана і поступово його згризають. Молоду розсаду здатні обгризти повністю.

Чим обробити капусту від шкідників: огляд засобів

Найбільший ефект у боротьбі з комахами-шкідниками дають інсектициди. Але вони ж і найнебезпечніші, оскільки чинять негативний вплив на рослини і ґрунт. Оброблені хімічними препаратами продукти можна вживати в їжу тільки після закінчення деякого часу. Тому городники намагаються не використовувати хімію. Обробку капусти від шкідників можна провести безпечними народними способами. При правильному використанні вони не менш ефективні. Пропонуємо добірку перевірених засобів:

1. Відвар із селери

Особливо ефективний проти мухи капустяної. Для приготування беруть 4 кг стеблинок селери, розрізають їх на невеликі шматочки. Складають сировину у велику каструлю і заливають 10 літрами води. Нагрівають відвар, доводять до кипіння і зменшують нагрівання. Кип’ятять протягом 30 хвилин, потім дають суміші настоятися дві-три години. Остиглий відвар проціджують. Засіб виходить концентрованим, тому його розбавляють. На кожні два літри рідини додають 10 л чистої води і столову ложку мила. Отриманою рідиною рясно обприскують качани.

2. Настій із тютюну

Добре допомагає проти попелиці та блішки на хрестоцвітих. Основна діюча речовина – тютюн. Як сировину беруть будь-який його різновид: тютюнове листя, пакетовану махорку або наповнення сигарет. Для приготування настою знадобиться 200 г сухого тютюну. Його заливають десятьма літрами гарячої води і розмішують. Робити це треба ретельно, оскільки суха суміш погано розчиняється. Ємність із настоєм укутують і дають їй постояти 10-12 годин, можна більше. Готову суміш проціджують, додають у неї одну ст. ложку мила, ще раз перемішують. Отриманим настоєм обробляють посадки.

3. Препарат із кульбаби

Добре допомагає від блішки. Для його приготування беруть півкіло сировини з кульбаби. Це можуть бути кореневища, листя і стебла. Їх потрібно подрібнити: порубати ножем, пропустити через м’ясорубку або обробити блендером. У результаті вийде м’яка кашка. Її заливають 10 літрами гарячої води, добре перемішують і проціджують. В отриману рідину додають столову ложку будь-якого мильного порошку або рідкого мила. Так розчин краще прилипне до листочків. Сумішшю рясно обприскують рослини.

4. Розчин нашатирного спирту

Один з універсальних варіантів, як захистити капусту від шкідників. “Працює” проти більшості шкідливих комах. Його неприємний запах відлякує всі види гусениць, капустянку, попелицю тощо. Для приготування робочого розчину 10 мл нашатирного спирту розчиняють у відрі з водою. Використовують його по-різному. Якщо додати трохи мила, застосовують для обприскування качанів.

5. Настоянка з помідорового бадилля і часнику

При обробці капусти від шкідників народними засобами часто використовується часник. Він має неприємний запах і вважається природним антибіотиком, що дуже не подобається комахам. Його застосовують як самостійний препарат або в поєднанні з іншими культурами, що дає ще більший ефект.

6. Перцева настоянка

Ефективно відлякує слимаків. Готують її з пекучого гострого перцю. Знадобиться 100 г рослинної сировини. Її акуратно подрібнюють будь-яким способом, перед подрібненням не очищають. Отриману кашку заливають літром води, залишають на дві доби настоюватися. Готовий настій потрібно процідити. Виходить концентрована рідина, яку розводять перед застосуванням. Склянку концентрату розчиняють у десяти літрах води, додають трохи рідкого мила, розмішують. Рідиною рясно обприскують уражені качани. Слимаки негайно йдуть з уподобаних місць.

7. Зольна присипка

У золі міститься безліч корисних речовин, тому така присипка не тільки захищає від комах-шкідників, а й підгодовує капусту. Щоб отримати присипку, беруть зольний порошок від прогорілої деревини. Інший використовувати не можна. Його просівають, щоб видалити великі незгорілі частинки. Просіяну золу змішують із гашеним вапном у рівних пропорціях. Замість вапна можна взяти тютюнову крихту. Готовою присипкою рясно припудрюють листя з обох боків, посипають її під рослиною. Це допомагає позбутися капустяної мухи і блішок.

8. Оцтовий розчин

У топі найкращих засобів, чим обприскати капусту від шкідників, оцтовий розчин стоїть на одному з перших місць. Це ефективний, але небезпечний препарат. Щоб його приготувати, знадобиться яблучний оцет. Оцтову есенцію в нерозведеному вигляді брати заборонено. Якщо яблучного оцту немає, можна взяти столовий 9% розчин. На десятилітрове відро води беруть 250-мл склянку оцту. Спочатку підготовленим розчином обприскують один кущик. Залишають у такому вигляді на п’ять-шість годин. Якщо після цього часу рослина почувається добре, можна обробляти інші посадки.

9. Настій цибулевого лушпиння

Універсальний варіант, чим полити капусту від шкідників, оскільки бореться проти більшості з них. Крім того, в лушпинні цибулі містяться корисні для капустяних качанів мікроелементи, тому така обробка стає ще й підживленням.

Особливості використання саморобних препаратів

Щоб отримати максимальний ефект, треба знати не тільки про народні засоби, чим обприскати капусту від шкідників, а й як правильно це зробити. Є кілька простих правил, яких потрібно дотримуватися під час обробки.

Особливості використання саморобних препаратів

Щоб отримати максимальний ефект, треба знати не тільки про народні засоби, чим обприскати капусту від шкідників, а й як правильно це зробити. Є кілька простих правил, яких потрібно дотримуватися під час обробки.

  • Народні засоби менш стійкі, ніж хімічні препарати. Вони легко змиваються водою. Тому полив відразу після обробки не рекомендований. Надалі поливати треба акуратно, щоб не змити розчин. Якщо після обприскування пішов дощ, обробку доведеться повторити.
  • Саморобні засоби безпечні, наносять їх рясно. Для отримання потрібного результату обробляють вилки неодноразово, два-три рази з перервою в три-п’ять днів.
  • Зрошення і обприскування проводять тільки в ранкові або вечірні години. Інакше краплі на листках спровокують сонячний опік.
  • Найкращий ефект дає чергування препаратів. Підбирають кілька відповідних варіантів і по черзі застосовують їх на своїх грядках.
  • Гарним доповненням до саморобних засобів стане мульчування. Як мульчу вибирають колючу масу: подрібнені черепашки, голки сосни або ялини, сушену кропиву, подрібнену яєчну шкаралупу. Така “штучна перепона” стане нездоланною для слимаків і завадить іншим комахам-шкідникам дістатися до капустяних качанів.
  • Навколо гряд бажано висадити рослини-відлякувачі з неприємним для капустяних ворогів запахом. Це кріп, часник, лаванда, чорнобривці, ромашки-піретруми, полин, меліса, чебрець та інші. Можна підібрати культури для посадки так, щоб сушити сировину про запас і готувати з неї трав’яні чаї або вітамінні доповнення для страв.
Якщо після застосування народних методів боротьби зі шкідливими комахами очікуваного ефекту немає, а кількість паразитів на грядках збільшилася, треба негайно проводити обробку інсектицидом. Інакше можна позбутися врожаю.

Висновок

Ми розібралися, хто зі шкідників їсть капусту і як з ними боротися. Щоб це було простіше робити, треба регулярно оглядати рослини. Так можна помітити перших комах, що оселилися на кущику, і негайно вжити заходів. У такому разі достатньо буде безпечних препаратів, приготованих за народними рецептами. Коли колонія “загарбників” розростеться, можливо, крім небезпечних інсектицидів нічого вже не допоможе.

Схожі публікації
Залишити коментар