Броколі давно здобула неоднозначну репутацію: з одного боку, її часто вважають несмачною, а з іншого — справжнім суперфудом для прихильників здорового харчування. У цій статті детально розглянуто користь і можливу шкоду броколі, а також надано відповіді на найпоширеніші питання щодо цього продукту.
Що таке броколі
Броколі — це дворічна рослина, яка має цікаву особливість свого розвитку. У перший рік вона формує їстівні суцвіття, що широко використовуються в кулінарії. А вже на другий рік броколі дає насіння, яке можна використовувати для подальшого вирощування. Цей цикл робить броколі не лише корисним продуктом, але й чудовим вибором для тих, хто хоче вирощувати овочі на власному городі.
Броколі згадаються ще в часи Стародавнього Риму.
Справжнє визнання броколі отримала лише у XX столітті. Для нас це вже досить буденний продукт. Однак досі багато хто плутає цвітну капусту та броколі. Їхня головна відмінність – колір. Броколі – зелена або фіолетова, цвітна капуста – жовтувато-біла.
Що міститься в броколі
Броколі містить величезну кількість важливих для людини вітамінів і мінералів. За своїм хімічним складом броколі обганяє цвітну капусту. Наприклад, у 100 г продукту міститься стільки ж кальцію, скільки в склянці молока.
Велика кількість клітковини в складі здатна не тільки наситити організм, а й очистити кишківник, відновити нормальне травлення, позбавити запорів. У броколі клітковина представлена у вигляді розчинних і нерозчинних волокон:
- нерозчинні – це грубі рослинні волокна, які не піддаються впливу шлункового соку. Вони швидко набухають, заповнюючи шлунок і пригнічуючи відчуття голоду. Працюють за принципом щітки: проходячи шлунково-кишковим трактом, прибирають залишки їжі та жиру, не даючи накопичуватися холестерину;
- розчинні – не розбухають, перетравлюються під дією шлункового соку, насичують організм енергією і поживними речовинами.
Користь броколі
Користь для жінок
Вітамін С підтримує красу волосся, шкіри та нігтів, а мінерали допомагають організму в період ПМС. Вітамін В9 сприяє правильному формуванню плода під час вагітності. Крім того, броколі багаті на фолієву кислоту, яка відіграє важливу роль під час вагітності, зменшуючи ризик дефектів плода.
Користь для чоловіків
Для чоловіків важливий калій, особливо під час інтенсивних фізичних навантажень. Броколі багаті не тільки на калій, а й на кальцій, а також на вітамін С і фолієву кислоту, що робить їх ідеальним овочем для здоров’я серця і кісток.
Користь для дітей
Броколі належить до гіпоалергенних продуктів, тому її можна їсти під час грудного вигодовування і використовувати як перший прикорм у немовлят.
Шкода броколі
У будь-якого продукту є протипоказання. Але у броколі їх зовсім небагато. Не бажано вживати цей продукт людям:
- із хворобами підшлункової залози;
- з підвищеною кислотністю шлунка;
- з непереносимістю грубої клітковини;
- тим, хто вживає препарати для зниження згортання крові;
- тим, хто страждає на гіпотиреоз – захворювання щитоподібної залози.
Також через підвищений вміст клітковини не варто вживати сиру броколі відразу після перенесених операцій.
Скільки можна їсти броколі на день
У 100 г броколі міститься близько 30 ккал, 3 г білків, 4-5 г вуглеводів, а жири відсутні.
Можна їсти 200 г капусти щодня, це може запобігти розвитку багатьох захворювань.
У броколі мало калорій і багато нерозчинних харчових волокон, тому вона сприяє швидкому насиченню. Капусту можна їсти в будь-який час доби (навіть на ніч), не боячись погладшати. Це справді один із найдієвіших продуктів для зниження ваги.
Броколі в медицині
Регулярне вживання броколі може поліпшити загальну функцію імунної системи та підтримувати здоров’я шкіри завдяки антиоксидантним властивостям.
Профілактика раку
Броколі містить сульфорафани. Ці речовини мають антиракові властивості та допомагають блокувати дію канцерогенів, захищаючи клітини від пошкоджень.
Крім того, сульфарофани здатні знизити рівень глюкози на 10%. Глікемічний індекс броколі становить усього 15 одиниць.
Зниження запалення
А низький вміст пурину сприяє виведенню сечової кислоти разом з її солями – основною причиною подагри.
Підтримка здоров’я серця
Антиоксиданти: вітамін С, бета-каротин і кверцетин, захищають серце від пошкоджень вільними радикалами. Фібропідсилювачі, такі як клітковина, знижують рівень холестерину і підтримують нормальний кров’яний тиск.
Броколі входить до складу дієт, які призначають у разі панкреатиту, гастриту, проблем із печінкою.
Страви з броколі
Броколі можна їсти в сирому вигляді, але приготована вона стає смачнішою.
Суп-пюре з броколі
Для отримання більш кремової консистенції в суп можна додати вершки. Але тоді страва вийде більш калорійною.
Інгредієнти:
- свіжа броколі – 1 головка;
- олія оливкова – 2 ст. л;
- курячий або овочевий бульйон – 1 л;
- цибулина – 1 шт;
- часник – 2 зубчики;
- кухонна сіль, чорний мелений перець – за вашим власним смаком.
Спосіб приготування:
- Розігріти оливкову олію у великій каструлі на середньому вогні.
- Дрібно порізати цибулю. Подрібнити часник.
- Додати в олію цибулю і часник, обсмажити їх до м’якості.
- Промити під проточною водою броколі, видалити стебло і нижнє листя, розібрати на суцвіття.
- Покласти броколі в каструлю. Додати бульйон. Посолити та поперчити суп.
- Довести суміш до кипіння, потім зменшити вогонь. Варити 15-20 хвилин, поки броколі не стане зовсім м’якою.
- Подрібнити суп блендером.
Гарнір із броколі
Інгредієнти вказані з розрахунку на 2-4 порції.
Інгредієнти:
- заморожена фасована броколі – 1 упаковка;
- масло вершкове – 20 г;
- вода – 1 л;
- сіль, чорний мелений перець – за смаком.
Спосіб приготування:
- Поставити каструлю з водою на вогонь, дочекатися кипіння.
- Опустити броколі в киплячу воду. Зменшити вогонь до середнього, варити кілька хвилин. Якщо потрібно, щоб капуста залишилася хрусткою, достатньо варити її дві хвилини. За шість хвилин броколі стане повністю м’якою. Важливо не переварити її.
- Злити воду, в якій варилася броколі, перекласти капусту в миску.
- Змішати броколі з вершковим маслом.
- Посолити, поперчити за смаком.
Як вибрати броколі
Броколі продається у свіжому та замороженому вигляді.
Свіжа броколі
Потрібно звернути увагу на колір качана – він має бути без зів’ялих ділянок, насичено зеленим або з невеликим фіолетовим відтінком. Наявність жовтого і бурого відтінків свідчить про те, що овоч перестиг.
Також потрібно оцінити стан суцвіть і стебла.
Як зберігати броколі
Свіжу капусту краще зберігати в холодильнику. Температура має бути від 0°C до +4°C. У холодильнику броколі може зберігатися 4-5 днів. Бажано, щоб вона була цілою. Нарізану броколі потрібно трохи підсушити.
Крім того, капусту можна зберігати в морозильній камері. У замороженому вигляді броколі не втрачатиме свої властивості до півроку.
Висновок
Броколі — це справжнє джерело вітамінів і мінералів, яке допомагає підтримувати здоров’я серця, шкіри та імунної системи. Вона також є чудовим засобом профілактики ряду захворювань, зокрема раку, завдяки антиоксидантам та сульфорафанам у складі. Водночас, варто враховувати можливі протипоказання для людей із хворобами шлунково-кишкового тракту або непереносимістю клітковини. Загалом, броколі може стати невід’ємною частиною збалансованого раціону, допомагаючи зберігати гарне самопочуття і профілактувати багато захворювань.