Багато людей відчувають сильний страх або паніку, побачивши павука, і це може бути ознакою арахнофобії. Але що таке арахнофобія і чому вона виникає? Детальніше розбираємося в нашій статті.
Що таке арахнофобія і які її ознаки?
Арахнофобія — це одна з поширених фобій, що походить від давньогрецьких слів “арахно” (павук) і “фобос” (страх). Вона характеризується панічним страхом перед павуками і павукоподібними. Приблизно кожен п’ятий мешканець планети страждає від арахнофобії, хоча страх перед павуками є ірраціональним. Більшість павукоподібних не можуть завдати шкоди людині, а небезпечних видів, як правило, мало і вони зустрічаються в диких місцевостях.
Люди з арахнофобією можуть відчувати такі симптоми при зустрічі з павуком: прискорене серцебиття, нерегулярний пульс, тремор рук, посилене потовиділення, блідість, непритомність, втрата самовладання, хворобливі відчуття в грудях, погіршення сну, ступор і дезорієнтація.
Арахнофобія може проявлятися у вигляді панічних атак, які супроводжуються нестачею повітря, ознобом, нудотою і запамороченням. Хоча ці прояви не є смертельними або інвалідизуючими, арахнофобія може суттєво вплинути на якість життя, спричиняючи соціальні проблеми та ізоляцію.
Причини арахнофобії
Арахнофобія може мати кілька причин:
- Генетична спадковість: страх перед павуками може бути переданий з покоління в покоління.
- Наслідування поведінки: діти можуть копіювати страхи своїх батьків. Якщо малюк бачить, як батьки панікують при вигляді павука, він може підсвідомо боятися їх сам.
- Негативний досвід: негативний особистий досвід з павуками в дитинстві може призвести до розвитку фобії.
- Особливості нервової системи: нервова система реагує на стресові ситуації по-різному, тому для одних зустріч з павуком не є проблемою, а для інших викликає серйозний стрес.
- Раптовість: раптове появлення павука може спровокувати розвиток арахнофобії.
- Культурні впливи: перегляд фільмів або документальних передач, де герої постраждали від павуків, може посилити страх.
Арахнофобія, як і інші фобії, може серйозно впливати на життя людини, тому важливо розуміти її причини і вчасно шукати допомогу, якщо вона потрібна.
Як зрозуміти, що у вас арахнофобія
Не всякий страх потребує лікування. Якщо, побачивши павука, ви кривитеся від відрази, але все ж таки можете впоратися з ситуацією – наприклад, прогнати істоту шваброю, то все гаразд.
Саме арахнофобією визнають інтенсивний страх, що не відповідає реальній загрозі та спостерігається понад шість місяців, заважає життю, поглинає всі думки та змушує відмовлятися від якихось активностей через острах зустріти отруйного павука в Україні чи натрапити на павутину.
Якщо вам це знайомо, варто звернутися до психотерапевта.
Чи можна впоратися з арахнофобією
В одному експерименті після курсу КПТ жінки з арахнофобією почали сприймати зображення павуків у позитивному ключі. Тепер вид членистоногих асоціювався у них із приємними почуттями, які вони відчували в процесі терапії, і ефект зберігся через півроку після закінчення лікування.
Також за арахнофобії добре працює експозиційна терапія – метод, за якого людина зустрічається зі стимулом, що лякає, але робить це поступово і в комфортних умовах. Вплив може включати перегляд зображень павуків або спостереження живої особини в банці, а також використання віртуальної реальності.
КПТ і експозиція особливо ефективні в парі. Перша допомагає зрозуміти причини страху, друга – позбутися самого почуття й автоматичної відповіді “бий або біжи”.